DaBestLuL
DaBestLuL DaBestLuL
  • 10-03-2020
  • Mathematics
contestada

24 slices of cheese for $7.44 or 90 slices of cheese for $28.80

witch is better to buy?

Respuesta :

lbullins lbullins
  • 10-03-2020

Answer:

24 slices of cheese at $7.44 is .31 cents a slice

90 slices of cheese at $28.80 is .32 cents a slice

The better buy is 24 slices for $7.44

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

People with slow recovery heart are more at risk for heart attack
A number is increased by 30%. Explain how you can find the new amount without first calculating the American unit of increase
How does creating an idea inventory help you start a research paper? It helps you figure out what you already know and what you need to research about your topi
The ovaries are part of the endocrine system
who was actually the first European to land on the Northern American continent
what can happen if the correct ICD code is not assigned?
Who created the man on 6th day?
Please help with these math questions
the use of court martial is an example of what type of law
need help fast show work please