yanisabelsanchez2023
yanisabelsanchez2023 yanisabelsanchez2023
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

Monique paid $5.50 for bags of popcorn and cups of juice. Popcorn costs $0.50 per bag; juice costs $0.75 a cup, and she bought exactly 9 items. How many of each did she buy ?

Respuesta :

rema54 rema54
  • 14-01-2020
4 juice boxes and 5 popcorn
Answer Link

Otras preguntas

Interpret the 2 expressions below without evaluating them. 19-(6+6) and 19-6+6
How did the people of the low country feel about the people of the up country
Recommend four aspects you would include when preparing a flyer
What were some of the negative impacts of the stock market crash
A wave with low frequency would have relatively
$300,000 questions 1. What did the colonists do in reaction to the Townshend Acts? 2. How did Samuel Adams and Paul Revere describe the events of March 5, 177
HELP ME ASAP!!! PLEASE FAST!
With malice toward none; with charity for all; with firmness in the right, as God gives us to see the right, let us strive on to finish the work we are in; to b
what part of the nervous system is known as the mini brain of the gut
Which stage is the last stage of speciation? A. The populations become adapted to different environments and eventually become so different that they cannot