robbmackenzie robbmackenzie
  • 13-01-2020
  • Mathematics
contestada

A 5-pound bag of apples costs $3.00. At the
same rate, what would be the cost of 7
pounds of apples?

Respuesta :

swlit swlit
  • 13-01-2020

Answer:

$4.20

Step-by-step explanation:

Setup a ratio.

5/3=7/x

5x=7(3)

x=21/5

x=4.2 or for this problem 4.20

Answer Link

Otras preguntas

What the answer from all this one Englis III
Which rivers drain into the arctic sea and which into the caspian sea?
Part B Drafting One way to create a story is to build your narrative from your outline. To develop your story, create a rough draft based on your brainstorming
Determine any data values that are missing from the table, assuming that the data represent a linear function. x y -1 2 0 3 4 2 a. Missing x:1 Missing y:2 c. Mi
paki sagot po huhu, thank u! "The host devices can exist without a network, but without the network, the hosts' capabilities are greatly limited." explain this
Question Let r1=2 and r2=12 , and consider the figure below. Using point O as the center, Arjun created two scale drawings of △ABC as specified below. a. △A′B′
What is Paleolithic Mesolithic and Neolithic?
If a perfectly competitive firm decides to operate at a loss in the short run, it willminimize that loss by producing the quantity at which *O the ATC is minimi
What are the 5 tools for dealing with foreign policy?
[tex]y = \frac{1}{3}x^{2} + 1\\y = 2x - 2[/tex]