elenaequine06 elenaequine06
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

Help pls! 30 points! Which of the following is a unit rate?
a. $1.25/ 4 oz.
b. 120 mi./ 2 hr.
c. 4 ft./ 1 sec.
d. 340mi./ 6 gal.

Respuesta :

gcantiga44
gcantiga44 gcantiga44
  • 12-12-2019

Answer:

c. 4 ft./ 1 sec.

Step-by-step explanation:

A unit rate always requires the last unit a numerical value of 1.

So c is the answer because it is 4 ft per 1 sec or 4 ft/sec (4 feet per second)

More examples are: mph, kmph, g/cm² and etc.

Answer Link

Otras preguntas

Which individual do these statements describe? -He was a monk who criticized the Church for the sale of indulgences. -His Ninety-Five Theses led to the Reforma
what is the ratio of 72/80
Why didn't Japanese infantrymen and samurai use shields?
Explain what future employers might need or expect in a letter from you and then explain what good friends might expect. How might their expectations differ?
What is the last word of Keesh?
6 2/3 quarts equals how many 2/3 cups
Sophia exchanged 1000 U.S. dollars for the South African currency, which is called the rand. The exchange rate was 7.15 rand to $1. How many south african rand
Why was reaching a compromise so important?
What describes a step that each former Confederate state had to take to gain readmission to the Union? Select one: a. ratify the Fourteenth Amendment b. pay war
As a result of the Palmer raids, hundreds of immigrants were