emmanuel1123583 emmanuel1123583
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which costs more per notebook, a 4-pack of notebooks for $3.98 or a 5-pack of notebooks for $4.99? Explain

Respuesta :

eufrocinecoffe
eufrocinecoffe eufrocinecoffe
  • 12-12-2019

Answer:

5-pack

Step-by-step explanation:

Since the 4-pack costs $0.995 per notebook and the

5-pack costs $0.998 per notebook, the 5-pack costs

more per notebook.

Answer Link

Otras preguntas

How did people use constellations to decide when to plant crops
I do not get how to do Simpliflyng Radicals.
what is 14b+3a=91?I need to find the values of  a and b please
If f(x) = x² – 3, where x is an integer, which of the following could be a value of f(x)? a. 6 b. 0 c. -6 It would be great if you could add a few words of expl
why did jefferson's beliefs worry Federalists?
How many moles of NO3 are there in 6.2g?
how does geography affect Philippines history?
The formula for converting degrees Celsius to Fahrenheit is F=[tex] \frac{9}{5} [/tex]F+32. Which expression is correctly written to convert Fahrenheit temperat
what is same about all myriapods
What present day countries control territory that was controlled by the Seleucid empire?