mahkmw5 mahkmw5
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

Nick bought 2.5 pounds of popcorn for $8.35 how much did he pay for each pound of popcorn

Respuesta :

cinnamoonroll
cinnamoonroll cinnamoonroll
  • 12-12-2019

Answer:

$3.34 for each pound of popcorn

Step-by-step explanation:

All we must do, in this case, is divide 8.35 by 2.5.

This equals 3.34.

Therefore, each pound of popcorn cost $3.34.

Don't believe me? To check, just multiply 3.34 by 2.5.

Please let me know if you need help with anything else. :)

Answer Link

Otras preguntas

evaluate the expression 16a squared-4b when a equals 1/4 and b equals 6
If y varies inversely as x and y=2 when x =25 find x when y=40.
What is the largest 5-digit number using only fours and eights.
x+2y=12 -x=-y-6 how do you solve using substitution method
What is 1e+24 in a while number
A ten foot fence is 8 inches long on a scale drawing. what is the scale
tell ma the answer to the correct anwser to what is unitary
imobilizarea facuta corect si la timp poate proteja persoana accidentata ?
Can someone may help me with solving system of solving equations plz A small soda costs $0.45 and a large soda costs $0.65. 35 sodas were sold for a total of
When is the product of two nonzero integers less than or equal to both of the two factors?