Nedcar Nedcar
  • 11-12-2019
  • Mathematics
contestada

Jeff paid $38 for 9 1/2 yards of lumber what was the price for one a yard

Respuesta :

wonderfulSophiaGrace wonderfulSophiaGrace
  • 11-12-2019
$4 per yard
38 divided by 9.5
Answer Link
chipp05
chipp05 chipp05
  • 11-12-2019

Answer:

$4 for 1 yard of lumber

Step-by-step explanation:

To answer this question, all you have to do is divide:

$38 / 9.5 yards = 4

So, it is $4 for 1 yard of lumber

hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

what is the answer to rounding 487 to the nearest hundred
Mrs. Rios bought 8 packages of pencils for $2.79 each. Write an equation that shows how to find the total amount of money she spent.
an equilateral triangle an a square have the same perimeter.Each side of the square measures 6cM.What is the length of each side of the triangles
How did the U.S. government get men to go fight in the war?
Prove that the inequality x(x+ 1)(x+ 2)(x+ 3) ≥ −1 holds for all real numbers x.
Your favorite day in your life
How do I work out "The beam from a lighthouse reaches a distance of 8 kilometers and spreads to an angle of 35 degrees. Calculate the area covered by the beam f
Why did the dictators/military leaders find widespread support among the people of their nation?
how can I reduce 60/1000 into simplest form?
for the function f(x)=3xsquared- 2x+5 find f(1) f(-2) and f(a)