kyliemorris kyliemorris
  • 10-12-2019
  • Mathematics
contestada

A coke costs $8. Each refill is $4. If I spend $84, how many cokes did I get in the cup?

Respuesta :

stanfordchen20p0vcm8
stanfordchen20p0vcm8 stanfordchen20p0vcm8
  • 10-12-2019

to solve this you will first subtract 8 from 84

you will get 76

now all you do is divide 76 by 4 and you will get 19

if you dont know what divideing is you can just subtract 4 from 76 until there is only 0 left

the answer is 19 if you forgot

Answer Link
taraalexis777
taraalexis777 taraalexis777
  • 10-12-2019

Answer:

19 cokes

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is the solution of y = 5x – 4 for x = –6?
During a game, Naomi lost points. She lost fewer than 3 points. Use an integer to describe her possible score.
Why is DNA frequently found associated with proteins inside of cells?
Does the 13th amendment mean?
What was the purpose of George washing tons cabinet
What diagram best illustrates the relationship between cells, tissue, and organs
The united states wants to protect its car companies. so it puts a(n) _____ on japanese cars to make foreign cars more expensive. antitrust law export tariff
What is the name of this insect and what is it's charteristics
How could cherry be a spy for the greasers in the outsiders
Subatomic particles in atoms that do not carry an electric charge are called neutrons nuclei protons ions