Brainiac03 Brainiac03
  • 12-09-2019
  • Mathematics
contestada

I can't figure out how to tell which one costs more per pounds

I cant figure out how to tell which one costs more per pounds class=

Respuesta :

kmadeline037
kmadeline037 kmadeline037
  • 12-09-2019

Answer:

the 25 lb bag costs more

Step-by-step explanation:

6.96 divided by 12 = 0.58

15.75 dived by 25 = 0.68

Answer Link
keff2205 keff2205
  • 12-09-2019

Answer: 25 pound costs more than the other one

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What natural advantage did the kingdoms of West Africa have?         A. An abundance of fertile soil for cash crops   B. An abundance of natural resources inclu
Colleen divided integer a by -3 and got 8 then she divided 8 by integer b and got -4 find the quotient of integer a and integer b
The two kinds of prepositional phrases found in sentences are adjective and adverb phrases. a. True b. False
American football field measure of 100 yards between the end zone and are 53 1/3 yards wide. is the length of the diagonal across thid field more less than 100
a puppy will grow 28 in it is currently 1 foot tall
Simplify the ratio 24/56
What is 1 1/2 cm. in km.
Suppose a bill arrives on the desk of the president of the United States. It originated in the Senate. He decides on a pocket veto. This will be possible for hi
what documents did the framers look to when writing the constitution?
What is the functions of a nucleolus?