savedbygrace26
savedbygrace26 savedbygrace26
  • 11-09-2019
  • Mathematics
contestada

How much more expensive is the unit price for 14 ounces at $4.20 than the unit price for 16 ounces at $4.32?

Respuesta :

porterdiona9969
porterdiona9969 porterdiona9969
  • 11-09-2019

Answer:

it is 3 cents more

Step-by-step explanation:

because if you take $4.20 and divide it by 14 it will give you 30 cents

and if you take $4.32 and divide by 16 it will come out to 27 cents

so i hope i helped it is 3 cents.

Answer Link

Otras preguntas

The function () = 3 − 4 has a range of {-7, -1, 0, 5, 11, 20}. What is the domain?
which of the following equations represents the graph? pls help!
Write a sentence with a word heat, temperature, heat, solid, gas , and liqyid
Sunil stated that three points determine a unique plane. Explain Sunil's error and give a corrected statement.
answer to cheek your knowledge
PLEASE HELP Which expression has a value of 15 when 1= 7? O 43-57 o3n-5 On-28 28 0 19- n
Help ill give u 25 pt what is the last digit of these numbers if n is a natural number
Social justice that could help fight poverty
Can you do plsssssssss help me
Speech You have been asked to motivate learners at the beginning of the year. Write out the speech that you will deliver during assembly.​