Anastasialeyowsin Anastasialeyowsin
  • 12-06-2019
  • Mathematics
contestada

Tom bought a soft drink for two dollars and five candy bars. He spent a total of $22. How much did each candy bar class?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-06-2019

Answer:

c = $5.00

Step-by-step explanation:

Let c = the cost of each candy bar

3 + 8c = 43

8c = 40

Answer Link

Otras preguntas

Erwin Schrödinger developed the quantum model of the atom. What scientific knowledge was necessary for Schrödinger’s work?
find the slope of the line through the pair of points. A (2,-3), P (2,9)
When people are engaged in analytical thinking, they are? a. reporting something that they have seen to others b. using their imagination to paint a landscape
energy carried across space
Your marginal cost is $4.00 and the market price for your good is $2.00. At this market price, you are willing to supply goods.
County court judges, municipal court judges, and justices of the peace are all examples of which type of judge? A. general trial judges B. state judges C. feder
What three main goals of the Lewis and Clark expedition? Sacagawea
The Fun Fitness gym charges $17 a month membership fee and a $3 per day usage fee. What does the ordered pair (15, 62) mean?
If we decrease the distance traveled over the same period of time, this will
Which substances have one neutron? Select all that apply. A. H-1 B. H-2 C. H-3 D. He-2 E. He-3 F. He-4 help lol