kelly2397 kelly2397
  • 11-04-2019
  • Mathematics
contestada

Pier bought eight lemons for six dollars. What was the cost for one lemon?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 11-04-2019

Answer:

Each lemon costs $0.75

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the number of lemons.

$6/(8 lemons) = $0.75 per lemon

Answer Link

Otras preguntas

What was the Silk Road? the method used to produce silk the home of the Chinese Imperial Court a series of routes where silk was traded a military route used to
This scatter plot was created using daily stock market returns. Which type of function fits the data of the graph best? (Photo is shown below) Fill in the blank
Hey, what is 197 x 2245?
What do we call the area of a solar eclipse where the Moon covers the Sun, but the outline of the Sun can still be seen? Penumbra Umbra Antumbra
Question 1 In this period, _______ also became the consumers of goods they produced. (20th century)
please solve ILL MARK YOU BRAINIEST!!!!!!!
1. If humans increase the amount of carbon dioxide in Earth's atmosphere, what will happen to the average temperature on Earth?
Use the correct indefinite article -Marcador -pupitres -papel -examen -relojes -ventanas -sacapuntas -cesto de papeles -reglas -pagina -pared pizzara -revistas
Find the distance between the points (5,-6), (-3,12)
Write 0.0004891 in scientific notation.