pinky103006
pinky103006 pinky103006
  • 10-04-2019
  • Mathematics
contestada

Kristin bought a quart for $3.80. How much does the yogurt cost per cup?

Respuesta :

alejandroinigo
alejandroinigo alejandroinigo
  • 10-04-2019

Answer:

Your answer is $0.95 per cup

Step-by-step explanation:

You find out how many cups are in a US quart, four cups

Then you divide $3.80 by 4, which is $0.95.

Answer Link

Otras preguntas

Health information needed to make good decisions about your health is
Simplify the expression √-9/(3-2i) (1 5i)
81 is 37.5% of what number?
f(x)=3x+2; g(x)=3x-5 Find f/g
Resting Heart Rate is a) Heart rate after completing a period of exercise. b) Desirable minimum heartbeats needed to reach a level of activity and maintain th
Which of the following organs is part of the lymphatic system? gall bladder liver pancreas spleen
argumentati cit mai frumos si cit mai corect citatul acesta,,Dreptul de a te plinge,dreptul de a fi ascultat,dreptul de a avea o actiune coercitiva daca cineva
5 plus 1 times 5 equals what
Changes in the appearance of emission and absorption spectrums are caused by the activities of a. Protons b.electrons c.neutrons d.neutrinos
What is the deck relation of independence