cathy7636 cathy7636
  • 11-03-2019
  • Mathematics
contestada

IRENE BOUGHT SIX POUNDS OF FISH FOR $12.90.BASED ON THAT COST,HOW MUCH WOULD 3.4 POUNDS OF THE SAME FISH COST?

Respuesta :

cblue8282 cblue8282
  • 11-03-2019

Answer:

$7.31

Step-by-step explanation:

Considering this, we can do 12.9/6, which shows us that one pound of fish is $2.15.

Then, we multiply 2.15*3.4, which is $7.31.

Answer Link

Otras preguntas

I need help on question 1 of symbolic representation
Which of the following events is impossible?
solve for x: 5x + 1/3(3x + 6) > 4
What happens when you rub acetate paper with a glass rod?
find an equation in slope intercept form for the line though point P(-3,2) and perpendicular to the line containing the two points (2,3) and (1,-2)
(will mark as brainliest, whoever gets it right) Just need help on this question, thanks. I don't know what to do
Simplify. (x 3)4 · x -3 answers x4 x9 x-21 x-36
The YMCA lap pool is a right rectangular prism 36.8m long by 20m wide. The pool contains 1472 m of water. How deep is the pool?
Why people with a disability needs straw? Can someone give reasons and evidence and make it in paragraph , I’m not good in writing I just need help sorry .
If triangle ABC is similar to triangle DEF then we know the following has to be true a All three angles must be equal b Corresponding sides must be in the sa