JLapworth3974 JLapworth3974
  • 13-02-2019
  • Mathematics
contestada

Red grapes cost $2.49 per pound. Write an equation that shows the relationship between the cost c in dollars and the number of pounds of grapes p

Respuesta :

abmcg42
abmcg42 abmcg42
  • 13-02-2019

Answer:

C=2.49p

Step-by-step explanation:

Because you are charged $2.49 for every pound, to find the total cost, you need to multiply the base cost by how many pounds you are buying. Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

What is 27 divided by 3 equals what
The earths crust is part of which sphere
How do you solve the equation 5t+5=5t-4?
GREATEST COMMON FACTOR OF 57 AND 84? Please! I need this soon! I will be forever greatful!
result of the dieppe battle
I really nedddd helpppppppppp
Allison works 1/6 hours/dollar. use that rate to find how long it would take her to earn $180
preamble to the u.s consitution rewrite so that other people can understand it
Explain why identifying needs is an important part of the purchasing process.
What does "as opposed to.." mean? what does "as opposed to" mean and please give an example as to how it can be used in a sentence.?