Seudónimo Seudónimo
  • 11-04-2016
  • Mathematics
contestada

6 containers of yogurt cost $4.50. How much do 8 containers cost?

Respuesta :

xVenom32
xVenom32 xVenom32
  • 11-04-2016
6x=4.50
x = price per container 
x=4.50 / 6
x= .75 per container 
.75 * 8containeers = $6
Answer Link
bookmovielover1234
bookmovielover1234 bookmovielover1234
  • 11-04-2016
$6. You just divide $4.50 by 6, then multiply your answer by 8.
Answer Link

Otras preguntas

NO LINKS OR ELSE YOU'LL BE REPORTED! Only answer if you're very good at English.What is the correct meaning of the word specialize?Rene wants to take several co
What is the wavelength of a wave that has a speed of 300 meters/second and a frequency of 150 hertz? meters
I neeeeeeed helpppppp
can you help please!!
HELP! PLEASEEEEE IMAGE BELOW!
Hello, can you help me, please Write a note to a friend describing your favorite school trip. Make sure to tell them: ● Where did you go on a school trip? ● Whe
Between which of the following surfaces would the force of friction be greatest? A. Rubber shoe soles on artificial turf B. Rubber shoe soles on ice C. Rubber s
What is Vermont known for? oranges lobster cotton maple syrup
5603642259 pd 123456 zoom please I am y​
Please look at the link