littlemisshelper
littlemisshelper littlemisshelper
  • 14-01-2019
  • Mathematics
contestada

If 100 units of a product cost $5,000 and 200 units cost $8,000, what is the incremental cost per unit of the second 100 units?

Respuesta :

mathecoach
mathecoach mathecoach
  • 14-01-2019

Answer:

(8000 - 5000) / (200 - 100) = $30

Answer Link

Otras preguntas

julio watched a movie that started at 11:30 a.m. and ended at 2:12 p.m. how long was the movie
write 7,258,630 in word form
0.4(2 - q) = 0.2(q + 7)
Select the equation of the line parallel to the equation y = -2x - 7 that passes through the point (3, 1). y = -2x + 7 y = -2x + 6 y = -2x - 2 y = 3x - 8
What is the mass in grams of 1.24 mol of water H2O ?
Solve. x – 9 = –15 A. 6 B. –6 C. 24 D. –24
convert 0.20 mol of boron into grams of boron. How many atoms are present?
2.3,2 4/5,2.6 listed from least to greatest
what is the B horizon also called?
Twice a number (x) is less than 10