chey2213 chey2213
  • 13-01-2019
  • Mathematics
contestada

Adelia had 4 dollars. She found 50 cents then bought a snack. She ended up with 6 quarters.

Respuesta :

lustnlies
lustnlies lustnlies
  • 13-01-2019

Answer: Adelia brought a snack that costed 3 dollars.


Step-by-step explanation:

4 quarters in each dollar

(4dollars*4quarters)

$4.00=16 quarters

(she found 2 more quarters)

16+2=18

0.25*18= $4.50

She brought a snack that left her with 6 quarters ($1.50)

$4.50-$1.50=$3.00

Adelia brought a snack for $3.00

Answer Link

Otras preguntas

Write the equation. Lucy rides her bike 20 km every week how many km dose Lucy ride her bike in 7 weeks?
can someone do help with any of these please?
What was the north's greatest strength at the beginning of the civil war?
What is the volume to number 5?
Rema spent 6 days reading her book, completing the same fraction of the book each day, if she read a total of 8/9 of her book after 6 days, what fraction of the
Why did the afl succeed, while the knights of labor disappeared by the end of the 19c?
Which excerpt from Dispatches contains imagery that evokes a sense of helplessness and inevitability? Sometimes you’d step from the bunker, all sense of time pa
Someone help plz!!!!!!
What is the controlling account for the amounts owed to individual creditors?
Which One Of These Is Not A Pair Of Corresponding Parts?