effypoosays8277 effypoosays8277
  • 10-12-2018
  • Mathematics
contestada

It costs 3.24 for a pack of 12 pens. Find the unit price in dollars per pen. Round your answer to the nearest cent

Respuesta :

nika001
nika001 nika001
  • 10-12-2018
The answer is $0.27 or 27cents
Answer Link

Otras preguntas

Why did the Crown pass the so-called Intolerable Acts? A. to raise revenue for the king B. to increase trade with the colonies. C. to provoke a revolution i
Which was NOT a reason the North began to lose interest in the Southern Reconstruction by the early 1870s? A. Southern intransigence was increasingly frustratin
A clause used as the object of a preposition is called a(n) _____. A. adjective clause B. adverb clause C. noun clause D. verb clause
at the beginning of this century, where did the united states experience the most population growth?
find 3+(-9) should you add or subtract 3 and 9? Why?
What is the square root of negative 100?
Why is an angioplasty an incorrect treatment for an aneurysm?
In an experiment, a student mixed a substrate and an enzyme. Which statement BEST explains the reaction? A)The enzyme binds to the active sites on the substrat
If the point (-2, 5) is reflected across the y-axis, its image will be at (-2, -5).
SHORT ANSWER A) Write the equation in standard form for the line that passes through the points ( - 5, 1 ) and ( 6, -2 ). B) Write the equation in standard for