angie4917 angie4917
  • 12-11-2018
  • Mathematics
contestada

A sign at grocery store read 4 apples for 0.82 what would be the cost pr applel

Respuesta :

freya67 freya67
  • 12-11-2018
To complete this question, you would do
[tex]0.82 \div 4[/tex]
this equals 0.205 per apple, or 0.21 if rounded to 2 decimal places
Answer Link

Otras preguntas

Bob has some 10 lb weights and some 3 lb weights. Together, all his weights add up to 50 lbs. If x represents the number of 3 lb weights and y represents the nu
explain how ba+ca can be rewritten as a(b + c)
What is the value of x that makes the relation {(2,4),(3,6),(8,x)} a function?
Jesssie has a piece of wood that is 8 feet long. He needs to cut pieces that are 7/8 of a foot-long. How many pieces will he be able to make?
Which could be the graph of f(x) = |x - h| + k if h and k are both positive? Image for option 1 Image for option 2 Image for option 3 Image for option 4
I'd really appreciate it if anyone could help! :) Which graph represents the piecewise function?
What is the study of cities, artifacts, and customs of the ancient world?
Enter the word you received when you completed the Roman Republic Activity.
select the antonym for given word freedom
In the great flood of 1993, the Mississippi River was so high that it caused the Illinois River to flow backward. If the Illinois River flowed at the rate of -1