franirez512fr51 franirez512fr51
  • 11-09-2014
  • Mathematics
contestada

Grapes coast $1.99 per pound
Write an expression for the cost of g pounds of grapes ?

Respuesta :

Dracstar Dracstar
  • 11-09-2014
$1.99 :1 Pound
(I used a ratio)
Answer Link
csantiago122597
csantiago122597 csantiago122597
  • 11-09-2014
multiply 1.99 by g which is the number of pounds and it should look like 1.99g keyword: per
Answer Link

Otras preguntas

Is there a transformation that maps shape 1 into shape 5
Which of the following is true about matter?
Describe how tree ring dating works
Please help asap!! Need help for problem #2.Naturally occuring iron, contains 5.82% ^54Fe, 91.66% ^56Fe, 2.19% ^57Fe, and 0.33% ^58Fe. The reslective atomic mas
Describe the difference between the variance between samples MSB and the variance within samples MSW
Question 19 of 25 In the some areas of Africa, droughts have caused clean drinking water sources to dry up. How would technology most likely be useful for this
What does nine mean in German
A student studies a table that lists some properties of molecules. Which of these molecules can be described as an elemental molecule rather than a compound mol
A B C order for fall Directions Write each list in ABC order. List #1 Pumpkin Harvest Crow Acorn Fall List #2 Apples Farmer Sunflower Tree Corn List #
What type of number is 0.89