cthomas183 cthomas183 12-10-2018 Mathematics contestada Apples are on sale for $1.79 per pound. Mary bought apples and gave the clerk a coupon for 50 cents off. Write an equation that describes the total cost, T, as a function of the pounds of apples, p, purchased (do not include tax). T(p) = 1.79p-.50 How many pounds did she buy if the cost was $3.08? What was the total cost to the cent if she bought 2.5 pounds of apples? How many pounds did she buy if the cost was $6.66?