phillgrunn1296 phillgrunn1296
  • 11-09-2018
  • Mathematics
contestada

You want to buy some rice. A 7-ounce package costs 2.59. A 12- ounce package costs $4.56. An 18-ounce package costs 6.30 which package is the Best Buy?

Respuesta :

emmapop567
emmapop567 emmapop567
  • 12-11-2020

From the above calculations, we can see that the cost of 1-ounce Type 3 rice is lowest. Therefore, 18-ounce package is Best Buy.

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence contains an error in the use of end marks or commas? A. Yes, ma'am, I know I was out of line. B. We fixed the hole in the fence so the dog can't
Is neon likely to be part of a compound? Why or why not?
how can you use your knowledge of gcf and distributive property to write equivalent expressions
Which of the following is thought to be engulfed by prokaryotes eventually leading to the development of animal cells? A. mitochondria B. chloroplasts C. aerobi
Question Navigator Thanks to the efforts of a number of inventors, the Industrial Revolution began in England’s textile industry. Answer the following question.
HELP!!!! Write conditional sentences with the pairs of sentences. EXAMPLE:1. He dug up his garden. He found treasure buried there. 1. If he hadn't dug up his ga
which of the following enclose their DNA in a nucleus?
Which personal pronoun correctly completes the sentence? What is its use? With great pride, Elizabeth showed __________ her book of short stories. A. they; di
mean of 7,3,4,6,9,2,3,5,3
By how many grams is 1.3 kg heavier than 700 grams?