willowcollins9778 willowcollins9778
  • 11-07-2018
  • Business
contestada

Faith went to the grocery store to buy apples. if each apple cost $0.78, and she spent a total of $4.68, how many apples did faith buy?

Respuesta :

lilaipo
lilaipo lilaipo
  • 20-07-2018

Faith bought 6 apples at $.78 each. She paid $4.68 for the apples.


Given : $.78 price for each apple

$4.68 the amount Faith spent for the apples.


$4.68 / $.78 = 6

Answer Link

Otras preguntas

If 5 complete oscillations of a sound wave pass through a point in 0.5 s and the speed of sound was recorded to be 10 m/s, then find the wavelength of the sound
Help please, I’m confused about this question.
In early America, religion was____
Lindsay is Jon's manager and calls him into her office after everyone else has gone home for the day. She closes the door and tells Jon that he is a thief and t
AB = Round your answer to the nearest hundredth. B ? 2 25° С A
The before-trade domestic price of tomatoes in the United States is $500 per ton. The world price of tomatoes is $400 per ton. The U.S. is a price-taker in the
The following transactions occurred during March 2016 for the Wainwright Corporation. The company owns and operates a wholesale warehouse. 1. Issued 30,000 shar
what is the hardest substance in the body​
Find the values of θ in the range 0≤θ≤360° which satisfy: 2 sin^2 θ - sinθ -1= 0
A 2-gallon bottle of fabric softener costs $30.24. What is the price per pint?