abimeletrg abimeletrg
  • 11-05-2018
  • Mathematics
contestada

una gruesa de lapices(144 unidades) cuesta $6.800. Cuanto cuestan 450 lapices

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 11-05-2018
Write and solve an equation of ratios:

$6,800                x
------------- = --------------
144 units       450 units

Then 144x = 3060000, or x = $21,250 (answer)
Answer Link

Otras preguntas

Lee has two $1 bills and 4 dimes how much money does lee have
what was the legacy of the American Revolution? hurry pls
A Line has a slope of 8/9. A second line that passes through points (-6,-3) and (-3,5). Would these be parallel , perpendicular or neither ?
What two things should you put for each observation
The great common factor of 66 and 42 is
Please Help me on this one Is for tomorrow and I don’t understand
which equation is equivalent to 81^1/3​
Which of the following sentences includes an infinitive? A.Auggie went to the movies yesterday. B.Aiden's favorite activity is fishing. C.Leticia offered to bri
Lucinda wants to build a square sandbox, but she has no way of measuring angles. Explain how she can make sure that the sandbox is square by only measuring leng
?SiCl4(I) + ?H2O(I) = ?SiO2(S) + ?HCI(aq)​