contestada

A 1/4 lb package of sunflower seeds cost 79cents. An 8 ounces package cost 1.59. Which package represents the lower cost per ounce

Respuesta :

The first package is 4 oz (1/4lb) at 79cents = 19.75 cents/oz
Second Package is 8 oz at 1.59 = 19.875 cents / oz
So the first package is cheaper per ounce.