meatica meatica
  • 12-11-2015
  • Mathematics
contestada

Cereal costs 2.79 for 16.4 ounces. At this rate how much does 25 ounces of cereal cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-11-2015
Each ounce cost 17 cents so therefore 17x25 = 425 
1 dollar is equal to 100 cents so the answer is 4 dollars and 25 cents 
Hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

Paul and Ivan are riding a tandem bike together. They’re moving at a speed of 5 meters/second. Paul and Ivan each have a mass of 50 kilograms. What can Paul do
The art club is selling their handmade jewelry to raise money for new paints and brushes. Earrings were sold for $6 a pair and necklaces were sold for $12.50 ea
What is a theme in the story "two friends"? A. Man's struggle against man B. Man's struggle against himself C. Man's struggle against greed D. Man's struggle ag
When comparing factors that define health,which one does not actually promote health?
Which of the following shapes cannot generate a regular tessellation
When a population grows past the ecosystem's carrying capacity, what happens to the population?
Which of the following is an electrolyte?
How much longer does it take eukaryotic cells to divide than prokaryotic cells?
Nehemiah's messenger brother was Hanani. True False
Which statement accurately explains the relationship between the events described in the newspaper headlines