helper9561 helper9561
  • 11-06-2017
  • Mathematics
contestada

A product costs $30.00 for 10 pounds. how much does it cost per ounce?

Respuesta :

joyapease
joyapease joyapease
  • 11-06-2017
0.1875 is the cost per ounce
Answer Link
musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-02-2020

$30.00 / 10 pounds = $3.00 per pound.

1 pound = 16 ounces.

$3.00 / 16 ounces = $0.1875 per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

plz help right answer gets brainiest
Mr. Krabs is keeping a close eye on his income throughout the day. He noticed that after selling 5 Krabby Patties he had $62 in the register. Later on, after se
4(5x-1)+7(2-15x)=3(25x+1)-(100x+29)
Explain when to use mean vs. when to use median to describe the central tendency of a dataset.
C. Multiple Choice: Highlight or underline the letter and answer which best matches the question. 1. Which is the method that is used to separate and recover th
How do I answer this I don't know it
2.5 x 10^24 molecules = moles
How to do this question
How would you elaborate on the statement "education empowers a person" by giving examples of your personal experience?​
represent the ratios as fractions with a common denominator and then order them from least to greatest 7/8 3:4 2 to 3