anitaljoyner1
anitaljoyner1 anitaljoyner1
  • 11-04-2022
  • Mathematics
contestada

If apples cost $1.08 per pound, how much would 3.8 pounds cost?

Respuesta :

LukeAmos
LukeAmos LukeAmos
  • 11-04-2022

Answer:

4.10

Step-by-step explanation:

1.08 * 3.8 = 4.104

but money is 2dp so...

4.10

Answer Link

Otras preguntas

Two vectors A⃗ and B⃗ are at right angles to each other. The magnitude of A⃗ is 4.00. What should be the length of B⃗ so that the magnitude of their vector sum
what is the value of the digit 2 in the number 48.621​
The left ventricular wall of the heart is thicker than the right wall in order to ____. A) accommodate a greater volume of blood. B) expand the thoracic cage du
Find the greatest rational number r such that the ratios 8/15 ÷r and 18/35 ÷r are whole numbers.
Find the measure of the third angle of a triangle given that the first two angles are 44º and 72º.Show your work.​
In the article Turning off Dining in what was her main point?
A firm has fixed costs (FC) of $10,000. Its variable costs (VC) to produce 5,000 widgets are $2,000 and to produce 10,000 widgets are $3,000. What is the firm's
For what purpose did James oglethorpe found Georgia
What is the function of the structure identified by the red arrow? A. Genetic Information B. Mobility C. Food capture D. Protection
The function f(x) = 2.54 can be used to represent the curve through the points (1, 10), (2, 50), and (3, 250). What is the multiplicative rate of change of the