zdeans8144 zdeans8144
  • 12-11-2021
  • Mathematics
contestada

Three bowls of frozen yogurt cost 8.25. At the same rate how much do 9 bowls of frozen yogurt cost.

Respuesta :

DodgerLAFan123 DodgerLAFan123
  • 12-11-2021

Answer:

$24.75

Step-by-step explanation:

$8.25 is for 3. So triple that cost gets you $24.75

Answer Link

Otras preguntas

why did the location of greek settlements allow contact with other civilizations
What is the sum of 5/30+4/6
7h -7 = 5h + 13 solve
a concert ticket that originally cost $18.50 is on sale for $14.00 what is the percent of decrease,rounded to the nearest tenth?
Which of the following statements about woman suffrage is true? (A) The six states of New England were the first to have complete woman suffrage. (B) Woman suff
1. The fastest speed recorded for a runner is 27 miles per hour. This is 20% of the fastest speed for a water skier. Find the record for a water skier. ____M
Marlin's marble jar had 36 red marbles and 64 blue marbles. What was the ratio of red marbles to blue marbles in the jar?
A frozen pizza is on sale at a 25% discount. Find the sales price of the pizzas if it normally sells for $4.85.
How do you find a Mark-up or Mark-Down for retail prices? For example; Original price; $279.99, Mark-down: 75%. And can someone please show how its done? Thanks
Lights strung together in a line along a circuit would be an example of a __________ circuit.