scott147804
scott147804 scott147804
  • 10-07-2021
  • Mathematics
contestada

An apple cost $6 and a peach costs $3.Mr Joe paid $60 in all for 12 fruits. How many of apples did he buy?​

Respuesta :

khumac2019
khumac2019 khumac2019
  • 10-07-2021

Answer:

8 apples

Step-by-step explanation:

costof 8 apples=48

cost of 4 peaches=12

Answer Link

Otras preguntas

Mendel realized that the principles of probability could be used to (blank) the results of genetic crosses.
Mendel realized that the principles of probability could be used to what the results of genetic crosses?
In 8/100 what is the percent
2.375 divided by 0.05
Skateboard Revenue: A skateboard shop sells about 50 skateboards per week for the price advertised. For each $1 decrease in price, about 1 more skateboard per w
who invented watermelon
Why was the time period between 1865 and 1900 called the Gilded Age?
Mendel realized that the principles of probability could be used to (blank) the results of genetic crosses.
Why do most organisms that die not leave a record of their existence
who invented watermelon