rt1ikaysimmt
rt1ikaysimmt rt1ikaysimmt
  • 11-10-2016
  • Mathematics
contestada

Two points of cheese cost 8.40. show the cost of 1,2,3,4 pounds of cheese. is there a direct variation? explain

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 11-10-2016
directe means as x goes up, y goes up, as x goes down, y goes down

this means

if it is direct, then the more cheese you buy, the more it costs
1lb=4.20
2lb=8.40
3lb=12.60
4lb=16.80

direcct, yes 
Answer Link

Otras preguntas

how to do this??? i would appreciate if you could answer the actual answer for the first one and explain how to do the process. thx.
Super quick question: intermolecular forces allow which of the following substances to be the least fluid: calcite or glass?
can someone please explain what this question means? How do gender differences affect the kind of experiences the Gods and Goddesses have?
Rate and ratio tables please!
A basketball coach had 40 ounces of sunflower seeds . She wants to divide the seeds equally into 12 bags to give to her players after the game. Each player wil
Mike used 3105 digits to number the pages of a book. How many pages does the book have?
My answers are wrong plz help
Malware that is spread through security warnings or advertisements for antivirus software is known as ______________.
A rectangular solid with a square base has a surface area of 337.5 square centimeters. (Let x represent the length of the sides of the square base and let y rep
What is the image point (3,5) if the rotation is 270