littlemisshelper
littlemisshelper littlemisshelper
  • 14-01-2019
  • Mathematics
contestada

If 100 units of a product cost $5,000 and 200 units cost $8,000, what is the incremental cost per unit of the second 100 units?

_______ million

Respuesta :

SugarMagnolias SugarMagnolias
  • 14-01-2019
I don’t know why the word “million” is there, but the incremental cost per unit of the secon hundred units is $30 per unit.
Answer Link

Otras preguntas

Which state grows the most lemons?
Find the nonpermissible replacement for 'n' in this expression (-8)/(5n)
Which of the following solutions would be basic? A. NH₄I B. NaOCl C. Fe(NO₃)₃ D. Ba(NO₃)₂ E. NH₄NO₂
Damarcus says 24/6 only belongs to the set of rational numbers explain his error
whats the root word of illegal
What does las uñas mean in spanish?
How do you answer LM=1/2z+2 MN=3z+3/2 LN=5z+2 btw this is segment addition
How many bikes and tricycles does Rick's bike shop have if the inventory shows 117 wheels and 104 pedals?
What is the answer to 15 divided by 9375
What is the gcf of 30,45,75