midtermssavior
midtermssavior midtermssavior
  • 11-10-2018
  • Mathematics
contestada

at the market, 2.4 pounds of peas cost 1.68 dollars. How much does one pound of peas cost?

Respuesta :

isnyder10 isnyder10
  • 12-10-2018
.7

because you need to get the original unit price which is 0.7 then multiply that by 1 and get your answer
Answer Link

Otras preguntas

Which decimal is equivalent to 19/4
The larger of two numbers is 12 more than the smaller their sum is 84 find the numbers
Find the area of the shaded region. amawer it pleaseeeeeee ​
Makenzie has planted tulips and roses in her garden. The ratio of tulips to total flowers in her garden is 3:8. Which THREE statements are true about Makenzie’
Type your answer... 3 4 points If a car in front of the school travels 50.4 m in 1.18 seconds, what is their speed in m/s? Round your answer to a single decimal
Which is the following statement are true?
what is the great trek​
A 60 kg person runs up a 30° ramp with a constant acceleration. She starts from rest at the bottom of the ramp and covers a distance of 15 m up the ramp in 5.8
How do the characters contribute to the theme of Fourteen by Alice Gerstenberg?
Write any four differences of GDP and PCI.​