3ricaaa
3ricaaa 3ricaaa
  • 11-06-2018
  • Mathematics
contestada

Show work and explain. Which is better: 15 ounces for $1.79 or 12 ounces for $1.49?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-06-2018
Find the prices per ounce by dividing the dollars by the number of ounces:-

1.79 / 15 = 0.1193 dollars  per ounce

1.49 / 12 =  0.1242 dollars per ounce


So the first  one is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

Find the multiplier that corresponds to a 10% increase
what is .255 in fraction form
If 4m-3/7=3, what is the value of 7m-5
True or false? When n is a negative integer, n-n=0. Justify your response
(1.7x10-5)(7.42x10-1)  for my answer I got 12.614x10-6
wally has 400 cards.how many stacks of 10 cards can he make? draw a quick picture to show your work.
Need help on number 64. I can't find what's wrong with it.
Shelley made five more sales calls than Clark. Shelley and Clark made a total of 33 sales calls. How many sales calls did each make?
You lift a 45-newton bag of mulch 1.2 meters and carry it a distance of 10 meters to the garden. How much work was done?
A magazine can layout 1/16 of an issue in 3 days. How many days does it take to layout one issue?